kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Завод реклами Фішка

Психоаналіз і реклама

    Фрейдистські переживання особливо енергійно експлуатуються в рекламі продуктів харчування, сигарет і жувальної гумки. Основою основ служить тут тлумачення порожнини рота, як зони насолоди. Немовля знаходить заспокоєння і задоволення в материнських грудях, дорослі - в їжі, курінні, смоктанні. Багато харчових продуктів набувають таким чином прихованого психологічного значення, що служить предметом досліджень.
   Д-р Ліхтер зайнявся дослідженням морозива і прийшов до висновку, що його треба показувати на рекламі не у вигляді акуратно розкладених пакетиків, а рясними порціями на тарілках або у вазах, тому що тут споживач може втопити свій рот в жаданих ласощах. Рекламні кампанії, побудовані в середині 1950-х років на цій рекомендації, сильно підвищили попит на морозиво.

   Супи подобаються людям з тієї причини, що несвідомо нагадують про навколоплідну рідину в утробі матері. Куріння товстих сигар відтворює смоктання великого пальця, куріння довгих сигарет - кусання нігтів. Куріння тютюну і жування гумки знімає напругу, заспокоює. До того ж, куріння сигарет жінками однозначно вказує на ситуацію сексуального незадоволення, коли сигарета виступає в ролі ясно вираженого фалічного символу. Вже сама цигарка в руках - це початок звичної заспокійливої процедури, що повторюється.
   Спостереження над жінками - які купують в новітніх величезних магазинах самообслуговування (супермаркетах) показали, що покупки часто здійснюються тут не по заздалегідь складеному переліку, а імпульсивно - під впливом великої кількості товарів. Велику роль при цьому грають зовнішній вигляд товару, його запах, колір: маринади, фруктові компоти в скляних банках, цукерки, тістечка, закуски складають загалом більше 90% таких імпульсних покупок.
   Джеймс Вікарі взявся досліджувати цей вплив і як фізіологічний показник вибрав кількість мигання очей жінок, що купують за допомогою прихованої камери. У нормальної людини очі блимають 32 рази в хвилину, при сильному хвилюванні, напрузі - до 50 - 60 разів, при розслабленому стані - до 20 і менш. Вікарі встановив, що під час вибору товару число мигань у жінок падає до 14 в хвилину, що можна порівняти із станом трансу. Жінки як би загіпнотизовані таким, що оточує їх і доступним достатком, вони не помічають своїх знайомих, не вітаються з ними, ударяються об полиці, спотикаються об ящики, не бачать камери, що клацає на близькій відстані від них. Коли жінки, наповнивши свої візки, прямують до контрольного прилавка, картина міняється: число мигань збільшується у них до 25 в хвилину, а при звуці апарату, що вибиває чек, і при голосі касира, що називає суму, - до 45 в хвилину.
   У багатьох випадках виявлялося, що у жінок-покупців не вистачало грошей, аби розплатитися за «імпульсивні» покупки. Після досліджень стали вдаватися до ще яскравішої і привабливішої упаковки. При цьому виявилося, що найсильніше гіпнотизують жовтий і червоний колір (на чоловіків сильніше діє синій). З'явилася упаковка, що змальовує спокусливі процеси приготування їжі і що неначе волає до завершення таких процесів. Рекламні працівники додумалися навіть до упаковки, що говорить, початкуючої тиху бесіду про товар, коли береш його в руки.
   Дослідженнями встановлено, що жінки, прямуючи за покупками, залишають окуляри вдома. У зв'язку з цим стали розкладати товар на рівні очей, а особливо спокусливі товари - на видному ізольованому місці і у великій кількості, що називається навалом, оскільки достаток сильно залучає покупців. У деяких магазинах є, разом з візками для дорослих, також маленькі візки для дітей. Хлопці набирають в них те, що їм подобається, а потім, незрідка із спорами і сперечаннями, заставляють матерів платити.

   Різко підвищують збут магазини, що дають спробувати товар (наприклад, сир) або що пригощають напоями (наприклад, кока-колою). Загальний ефект таких спокус: збільшення витрат середньої американської сім'ї на живлення з 23% до 30% заробітку. По шляху торговців товарами широкого вжитку пішли також деякі страхові суспільства, що розкладають свої поліси на столиках в магазинах дорогих речей і що досягають успіху: покупці беруть їх. Ретельні і тривалі спостереження над придбанням дорогих речей показали, що і такі речі купують імпульсивно, але незрідка також з метою звільнитися від напруженого стану, до якого наводить нерішучість.

Ми в Facebook