kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Завод реклами Фішка

Не вдаримо в грязь обличчям, або як зробити хорошу вивіску

   Хороша вивіска - обличчя фірми. Обличчя повинне виглядати помітно, нарядно, привабливо, гармонувати з архітектурним довкіллям (добре вписуватися або, навпаки, ефектно виділятися на її фоні). Крім того, “обличчя” вашого офісу або магазину повинне, даруйте, міцно сидіти на своєму місці і не псуватися від негоди (фарби не повинні вицвітати, елементи підсвічування - не перегорати, металеві конструкції - не іржавіти). Як зорієнтуватися в масі пропозицій, що існують на ринку, і вибрати фірму, яка за розумні гроші виготовить вивіску вашої мрії?

 

ВАРТІСТЬ

   Ви, напевно, не раз говорили клієнтам і партнерам: «Дешево - добре не буває». Пригадуєте про це, коли самі виступаєте в ролі замовника. Перше, про що варто попередити керівника, що замовляє вивіску, - не спокушайтеся низькими цінами. Гарантувати якість до цих пір можуть далеко не всі виробники зовнішньої реклами - і в останню чергу ті, хто пропонує «ну дуже смішні ціни». Результати будуть зовсім не смішні. Прагнення замовників знайти виготівника дешевше (забуваючи при цьому про якість) наводить до того, що питання «Скільки коштує?» звучить на самому початку переговорів, причому переговори після цього питання зазвичай і закінчуються, якщо клієнт задоволений цифрою. У результаті на ринку зовнішньої реклами склалася ситуація, коли фірми-виробники навперебій знижують ціни, прагнучи заманити замовника. При цьому страждає якість, а замовник, як не дивно, згодом вимушений платити більше.
   Дешева вивіска означає, що у виробника, швидше за все, немає якісних матеріалів (переважно імпортних, тобто дорогих), виробничих площ (за яких потрібно платити оренду) і кваліфікованого персоналу (який отримує гідну зарплату). Така вивіска, виконана в гаражі компаньйонами-кустарями, в кращому разі провисить рік, після чого втратить товарний вигляд і зажадає заміни (а замінювати буде нікому - виробник гарантії не давав, шукай його тепер). У гіршому - порив вітру зірве вашу красу і гордість і впустить на припаркований поруч дорогий автомобіль (ще добре, якщо ваш - а якщо «братковский»?). Слід пам'ятати не лише про миттєву вартість вивіски, але і про так звану “пролонговану” вартість, яка складається з витрат по її подальшій експлуатації і обслуговуванню. Математика проста, але вражаюча: дорога, але якісна вивіска має пролонговану вартість на три роки - 500 доларів (ті, що були заплачені за її виготовлення і монтаж). А стодолларова за ті ж три роки обійдеться у всю тисячу - на заміну що “сіла” електрика, заіржавілих кріплень, букв, що відклеюються. Не рахуючи упущеної вигоди, що походить від того, що ваші клієнти йдуть до сусіда, вивіска якого виглядає привабливіше, ніж ваша в іржавих розводах, з лампами, що просвічують крізь каламутне скло, з яких деякі моргають або зовсім згасли.
   Одну і ту ж вивіску можна виготовити десятками різних способів, застосовуючи сотні різних матеріалів. Пластик пластику ворожнеча, підсвічування може бути з дорогого, але якісного неону або з дешевих лампочок chainlight (тьмяні, часто перегорають, а міняти їх тужно). Навіть звичайні плівки, що самоклеячі, вживані для виготовлення зовнішньої реклами, розрізняються між собою по терміну служби (від декількох місяців до 12 років), за типом використання і іншими показниками.
   Грамотна фірма, зорієнтувавшись у ваших потребах і своїх технологічних можливостях, зможе підібрати оптимальне співвідношення за ціною і якістю. «Сірі» виробники, зацікавлені лише в негайній вигоді, не звертає уваги на подібні «дрібниці». А розплачуватися доводиться замовникові - не лише за роботу, але і за брак. Отже давайте вникнемо в деякі подробиці цієї відповідальної справи - сподіваємося, поради, приведені в нашому огляді, дозволять вам упевнено підійти до рішення задачі і отримати вивіску на радість собі і на заздрість конкурентам.

КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ЦЕНЗ

   Отже, вирішено: не доручатимемо делікатну справу оформлення входу в рідний магазин (салон, ресторан, офіс) аби кому. Постараємося знайти гідного. Як відрізнити якісно працюючу фірму від кустаря, «сірого» виробника? Досить поставити декілька простих питань: скільки років підприємство працює на ринку; об'єм послуг, наданих за цей період; з якими клієнтами підприємство має справу; чи бере участь в конкурсах, виставках і так далі, чи має винагороди; чи є власна виробнича база; чи дається письмова гарантія, на який термін, які умови гарантійного для поста обслуговування і як все це відбито в типовому контракті?
   Ще одне, можна сказати, “козирне” питання при знайомстві з майбутнім підрядчиком, це - чи сертифіковані його послуги. Виготовлення зовнішньої реклами взагалі-то не підлягає обов'язковій сертифікації. Проте в галузі діє система добровільної сертифікації, що наближається до міжнародних стандартів. Сертифікат служить як би заставою того, що фірма буде і надалі вести бізнес цивілізований. Інакше їй доведеться просто піти з ринку.
   Окрім наявності сертифікату має сенс також поцікавитися, чи є у фірми які-небудь винагороди і почесні звання? Це теж показник якості роботи.

НА СТАРТ...

   Негласний закон бізнесу - довіряй, але перевіряй. Передбачимо, фірма, послугами якої ви хочете скористатися, вже визначена. Як ефективно побудувати спільну роботу?
  Починати процес слід, звичайно ж, з себе. Поглянете на вхід, який в недалекому майбутньому повинна прикрасити шикарна вивіска. Що ми маємо? Добре, якщо прямо над дверима - вільний простір площею, скажімо, метр на три. А якщо фасад має складну конфігурацію? Якщо довкола - історична забудова? Якщо, нарешті, хочеться не просто табло над входом, а яке-небудь ексклюзивне ажурне крилечко з лампіонами? В такому разі визначтеся, які засоби ви готові вкласти, і дзвоните на фірму. Не варто говорити «Хочу що-небудь симпатичне, як ось у сусіда». Хай спочатку пришлють дизайнера з портфоліо і фотоапаратом.
   Портфоліо (альбом із зразками виконаних замовлень) - перше, що слід зажадати від підрядчика. Відразу можна оцінити якість роботи і, можливо, натрапити на цікаві ідеї. Дизайнер-професіонал може за ті ж гроші запропонувати набагато елегантніше рішення, ніж те, яке народилося у вас вчора в обідню перерву. Втім, ваша думка завжди буде врахована.
   Отже, дизайнер приїжджає, фотографує ваш фасад, вислуховує побажання і віддаляється для плідних роздумів. До речі, не варто квапитися: «Хочу, щоб через тиждень висіло». На жаль, так не буває - якщо, звичайно, вас цікавить якість. Дизайнерові потрібно 3-4 дні для розробки проекту. Потім проект обговорюється на фірмі з технологом і менеджером, супроводжуючим замовлення. Завдання першого - приборкати фантазію художника рамками технологічних можливостей (які не безмежні), мета другого - укласти результат до виділеного вами бюджету (інакше не мабуть йому свого відсотка). Зважене вирішення цього тріумвірату і буде запропоновано на ваш осуд.

УВАГА...

   Розробка дизайн-проекту з архітектурною прив'язкою до фасаду - це лише частина підготовчої роботи. На додаток до нього складаються технічний проект і кошторис. Все це, зрозуміло, робиться не безкоштовно. На більшості цивілізованих фірм прийнята така схема: вам називають ціну розробки проекту (вона складає 7-12% від загальної вартості робіт) і просять внести гроші відразу. Потім, якщо проект вас влаштує, ця сума буде просто врахована при остаточному розрахунку. Якщо є невеликі зауваження і виправлення - їх внесуть безкоштовно. Якщо ж ви відкинете весь проект в принципі і зажадаєте зробити все по-іншому - тоді доведеться ще раз сплатити працю фахівців. І так до тих пір, поки результат вас не задовільнить.
   Підготовча стадія включає ще один етап. Перш ніж виготовити і змонтувати вивіску, її проект потрібно погоджувати з міською владою(залежно від різних умов - від 3 до 6 інстанцій). Теж задоволення не безкоштовне, та і нешвидке (вимагає в 2-3 рази більше часу, ніж власне виготовлення і монтаж). Можна робити це самостійно, можна доручити все тій же фірмі. Здобуття узгоджень беруть на себе багато фірм, але не у всіх існують для цього спеціальні відділи. Якщо ви зацікавлені в швидкості проходження, уточніть, чи є у виробника вивіски такий відділ. Часто проблема з узгодженнями криється в самому замовнику. Буває, що директор «згадує» про те, що йому потрібна вивіска, мало не напередодні урочистого відкриття. Звідси поспіх і бажання «щоб через тиждень висіло». Замовників багато: у багатьох виробників вони стоять в черзі. Виготовлення зовнішньої реклами потрібно планувати заздалегідь, аби не ставити себе і свого підрядчика в положення цейтноту. Чим раніше ви турбуватиметеся, тим більше шансів, що ваше замовлення виконуватиметься ретельно і у цілковитій згоді сторін. У виграші будете перш за все ви самі.

МАРШ!

   Але підготовчий етап пройдений, і всі дозволи отримані. Що далі? Отримавши з вас передоплату (50-70% обумовленої в контракті суми), підрядчик береться за роботу. У цеху закипає бурхлива діяльність. Так, у виробника «наружки», що поважає себе, обов'язково є власний цех, інколи ще і не один. Наприклад, для виготовлення неонових конструкцій потрібне спеціально обладнане приміщення, відповідне безлічі санітарних і технічних вимог. При сучасних технологіях рекламної справи використовується маса різних машин: лазерні установки для різання по неіржавіючій сталі, апарати для натягування полімерного полотна, агрегати повнокольорового друку і тому подібне. Навіть простий штендер не можна якісно зробити на коліні (абияк, втім, можна, але якісно - не вийде).
   При виготовленні і монтажі вивіски необхідно враховувати властивості довкілля. Кислотно-лужна погода наших індустріальних центрів - річ агресивна. Одного дня власник розкішної світлової вивіски, що прикрашає один з центральних проспектів, поскаржився виготівникові, що лампи швидко перегоріли. Приїхала бригада, замінила. Перегоріли знову. Знову замінили. Але і нові лампи протрималися недовго. Стали шукати причину, покликали фахівців з іншої фірми на експертизу. Виявилося - під впливом автомобільних викидів окислюються контакти. Довелося знайти і встановити інші, спеціальні, з особливим противоокислювальним покриттям. До речі, клієнтові це обійшлося безкоштовно - обслуговували по гарантії.

ТУРБОТА ПРО КЛІЄНТА...

   Гарантія і післягарантійне обслуговування - окрема, але дуже важлива тема. Якісна вивіска розрахована в середньому на п'ять років бездоганної служби. За цей час вона не вицвіте, не відвалиться, не підуть розводи. Цивілізовані виготівники зазвичай дають гарантію на рік. Важлива деталь - швидкість реагування фірми на сигнали клієнта. Взагалі-то, всі реагують дуже доброзичливо і чуйно. Але деякі присилають майстрів сьогодні ж або наступного дня, а деякі - днів через 5-7. Не тому, що шахраї. Просто це, як правило, маленькі фірми, в яких одні і ті ж майстри зайняті і у виробництві, і на виїздах. Солідні підприємства тримають для роботи по виклику бригади «особливого призначення». До таких і слід звертатися, якщо хочете відчувати себе комфортно.
   Обов'язково уточніть, що входить в поняття «Гарантійне обслуговування». Слід передбачити всі випадки життя, а їх зазвичай буває три: вихід з буд електроприладів (трансформаторів, дротів, елементів освітлення), втрата товарного вигляду (не рідше за раз в сезон виважку необхідно мити, у разі потреби - підфарбовувати іржавіючі металеві деталі), втрата робочого стану (необхідно стежити за станом конструкцій, що несуть, і кріплень). Протягом гарантійного терміну фірма виконує це безкоштовно, а в принципі має бути готова виконувати протягом всього терміну служби вивіски. Але вже за гроші, звичайно.

...І ТУРБОТА КЛІЄНТА ПРО СЕБЕ

   Ось тут будьте особливо уважні і не забудьте поставити фірмі безстороннє питання. Політика виробників відносно гарантійного для поста обслуговування клієнта розрізняється. Деякі просто «доять» його. За штатне обслуговування вивіски після закінчення терміну гарантії вони можуть раптом виставити рахунок доларів на 800. При первинній вартості вивіски 1 500. Це значно більше, ніж слідує, і за рахунок такої «ренти» фірма непогано живе. Краще відразу прояснити даний момент і знайти такого підрядчика, який чесно рахує свої витрати (зазвичай, разом з невеликою націнкою, вони не перевищують 200 доларів рік).
  Нарешті, є сенс взнати, чи додається до договору гарантійний талон? Здавалося б, дрібниця, але дрібниця зручна. Уявіть, приїжджає до вас в офіс бригада: замінити по гарантії несправну лампочку у вивісці. «Покажіть договір», - говорить бригадир. А договір у бухгалтера в теці, тека в сейфі, а бухгалтер з ключем від сейфа виїхав з ранку в податкову і до вечора не очікується. Як бути? Ви відкриваєте ящик столу і звитяжно вручаєте бригадирові талончик. Але для цього талончик повинен як мінімум існувати в природі (на жаль, дану практику доки прийняли на озброєння далеко не всі виготівники «наружки»).

ЗАМОВНИК ДИКТУЄ РИНКУ

   Як видимий, зробити своєму підприємству витончений, модний, неповторний екстер'єр не так вже і складно. Досить пам'ятати лише про одне: цивілізований бізнес потребує настільки ж цивілізованих партнерів. Якщо із самого початку ви пред'являтимете до свого підрядчика приведені в нашому огляді вимоги, останнє прикладеться. Ті, хто звикли працювати якісно і професійно, із задоволенням підуть вам назустріч. Всі інші будуть вимушені або перебудуватися, або з часом зникнути, розгубивши замовників. В будь-якому разі у виграші буде клієнт, тобто ви. А ваша нова вивіска послужить прикрасою не лише вашому підприємству, але і місту, а значить - всім нам.

Ми в Facebook