kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Блог

Як маніпулювати іншими і уникнути маніпуляції

   Мистецтво маніпуляції людською поведінкою - секретна зброя будь-якого рекламіста, особливо BTL-рекламіста, зокрема промоутера. Це мистецтво йде рука в руку з іншим не менш важливим навиком професійного «БТЛьщика» - умінням вирушати від маніпуляції з боку. Безумовно, маніпулятивна дія вимагає значної майстерності і знань. Такої ж майстерності вимагає і протистояння цій дії.
   Тому зрозуміло, що з тих людей, які приходять на всілякі бізнес-тренінги, 70% хочуть опанувати способи захисту від маніпуляторів, а 20% - навчитися маніпулювати іншими. З маніпуляторами і їх дією люди стикаються не лише в особистому, але і в діловому житті.

   Завдання в маніпулятора одне єдине - вивести людину з природного для нього емоційного стану і використовувати це, спровокувавши на необхідних маніпуляторну дії.
   Відмінною особливістю маніпуляції є те, що до людей відносяться не як до осіб, а як до об'єктів, особливого роду речам.
   Істотна ознака маніпуляції - відчуття незручності, що з'являється. Людина не хоче виконувати які-небудь дії, але через деякі моральні обставини вимушені їх виконати: інакше буде «незручно», «егоїстично», «по-хамському», «негарно», «невміло», «він не виправдає чиєїсь довіри», «виглядатиме в поганому світлі» і тому подібне
   До «профілактичних заходів», які необхідні в протистоянні маніпуляторам, фахівці відносять:
1. Знання своїх «слабких струн». Як тільки щось «заворушилося» в душі, «йокнуло» від почутого - будьте напоготові і зберігайте самовладання.
2. Відстежування типових фраз, які «вибивають з колії», їх запам'ятовування - завдяки такому самоспостереженню чоловік може точно взнати, коли його починають «обробляти».
3. Уміння не піддаватися відчуттям, що нахлинули, якщо «слабкі струни» все ж зачеплені, і не діяти спонтанно.
4. Здатність завжди пам'ятати про свої власні бажання, інтереси і пріоритети.
   Основні правила поведінку, що знижує уразливість до дії маніпуляторів, сформулював в своїй книзі «Маніпуляція свідомістю» С. Кара-мурза:

Скорочення контактів

   Треба поменше бувати в зоні контакту з маніпулятором або потенційним маніпулятором. Не слід сподіватися на свою стійкість - сигнали діють в потрібному напрямі незалежно від того, як ми до них відносимося в нашій свідомості.

Відхід від захвату

   Важливий етап в маніпуляції - захват аудиторії, її «приєднання». Поки захват не стався, йому можна успішно чинити опір - тоді і подальші зусилля маніпулятора пропадають дарма, а ви навіть можете спостерігати за ними відчужено і з користю для себе. Ефективний такий простий прийом, як переривання контакту, відхід на якийсь час. Всяка операція захвату має свій сценарій, свій ритм. Якщо під час сеансу «жертва» раптом скаже: «Я тут відлучуся ненадовго, а ви доки продовжуйте», - всі зусилля маніпулятора підуть нанівець.

Порушення програми

   Якщо є можливість, то корисно перервати виливу почуттів маніпулятора питаннями, які різко порушують його сценарій. Навіть спритного маніпулятора збиває з пантелику людина, яка виглядає нетямущою і все перепитує (а може, прикидається дурнем?). Загалом, будь-який спосіб порушити програму маніпуляції корисний, аби її утруднити і зняти ману.

Зміна темпу

   У програмі маніпуляції дуже важливий темп. Маніпулятор досягає успіху, коли він випереджає процес мобілізації психологічних захистів аудиторії. Тому таке велике значення надається сенсаційності і терміновості. Насправді терміновість ця завжди буває помилковою, штучно створеною. Не можна цьому тиску піддаватися, не можна сходу приймати оцінки, які нам нав'язують. Корисний прийом відбитий в народній мудрості: «Ранок вечора мудріший!» Це означає, що корисно перервати контакт, дати сирим думкам, відчуттям і враженням «відлежатися» - а потім почати «на свіжу голову».

Відсіювання шуму

   Маніпуляція успішна в умовах «демократії шуму», коли людину бомбардують потоком нікчемних повідомлень, і він не може зосередитися на тій проблемі, по якій він повинен виробити точку зору. Стійкість проти маніпуляції знижується, якщо одночасно з повідомленням, яке вселяє йому якусь ідею, на свідомість людини впливають «перешкодою». Звідси вивід: отримавши повідомлення, в якому може бути прихована «контрабанда», треба фільтрувати шуми, які служать перешкодами при обдумуванні саме цього повідомлення. Краще на якийсь час взагалі вирватися з потоку повідомлень, аби обдумати одне з них.

Непередбачуваність

   Найлегше маніпулювати свідомістю людини, мислення якої відповідає чіткому і строгому алгоритму. Якщо ж воно петляє, слідує незвичайній логіці і наводить до парадоксальних висновків, підібрати до нього ключ важко. Ефективним способом відходу від захвату і дії маніпулятора є створення штучної непередбачуваності реакції. Як сказав До. Кастанеда, «коли ти непередбачуваний, ти невразливий». Потрібно постаратися свідомо затримувати або взагалі блокувати автоматичні реакції - не дозволяти грати на своїх стереотипах.

Відключення емоцій

   Більшість стереотипів, які використовують маніпулятори, сильно забарвлені емоційно. Розгойдати відчуття - для маніпулятора половина успіху. Тому загальним правилом можна вважати: побачивши, що чомусь давлять на якесь твоє відчуття, слідує на якийсь час свідомий притупити це відчуття. Сприйняти повідомлення безпристрасно, як автомат, а потім на холодну голову обдумати їх наодинці з собою, без підказки. Корисний прийом перевірки адекватності відчуття, яке роз'ятрили маніпулятори, полягає в тому, аби підставити замість "ворога" яку-небудь іншу фігуру, не таку одіозну або привабливу. Зберігається це відчуття? Якщо немає, означає з проблемою воно не зв'язане, а вселене з метою маніпуляції.

Діалогічність мислення

   Діалог руйнує маніпуляцію. Тому треба робити зусилля, аби знайти зачіпку для питання навіть в «найкруглішому» твердженні, і пам'ятати, що властивість нашого розуму - вирушати від важких питань, «замітати їх під килим». Якщо ми навчимося «говорити самі з собою», то наше мислення напевно вийде з колії, передбаченої маніпуляторами, воно стане непередбачуваним. Можливо, ми станемо схожі на божевільних, але божевільними маніпулювати неможливо, їх висновки парадоксальні з точки зору заданого алгоритму.

Створення контекстів

   Оскільки один з головних прийомів маніпуляції - втиснути проблему в штучно побудований контекст (часто це помилковий контекст), то і захисним засобом буде неприйняття запропонованої постановки питання, заміна нав'язуваного контексту іншими, збудованими незалежно від потенційного маніпулятора.

Створення альтернатив

   Маніпулятор, присікаючи діалог, представляє вигідне йому рішення як що не має альтернативи - таку умову треба відразу відмітати. Варто лише дозволити самому собі прикинути в думці різні варіанти рішення, як вся споруда маніпуляції рушиться - і відразу видно корисливі наміри. Просто назвавши сповна реальні альтернативи, можна присікти маніпуляцію. Якщо не можна назвати їх вголос, то треба представити їх в думці.

Включення здорового глузду

   Коли звучить пристрасна мова, то краще пропустити мимо вух красиві фрази і схопити лише головний аргумент. Потім допустити, що він вірний, і подумати, чи відповідає здоровому глузду те вирішення проблеми, яке пропонує полум'яний оратор. «А як би зробив я?» - ось перше питання. Як не дивно, найчастіше виявляється, що сам би ти так не зробив.

Пошук кореня проблеми

   Маніпуляція багато в чому зводиться до того, що людям пропонують таке трактування проблеми (протиріччя), яка відводить від суті. Необхідно відразу відкидати запропоноване трактування і починати ставити питання самому, крок за кроком заглиблюючись. Це швидко наводить до тієї суті, від якої якраз відводять маніпулятори. Якщо перейти на трохи глибші рівні трактування проблеми, вона з'являється в зовсім іншому світлі.

Включення пам'яті, проекція в майбутнє

   Маніпулятори застосовують цілий ряд технологій, аби витравити у людини відчуття часу, вони поміщають в «вічне сьогодення», вони нав'язують особливий, замкнутий час спектаклю. Вирватися з лап маніпулятора - означає вирватися з цього зачарованого тимчасового кола. Кожного разу треба робити зусилля і відновлювати історію тій проблемі, яку ставлять маніпулятори. Якщо немає сил і часу, аби щось прочитати, навести довідки, запитати знаючих людей, то краще вже не вірити пропонованому міфу, а спробувати зв'язати між собою об'єктивні факти.

Зміна мови

   Один з головних принципів захисту від маніпуляції - відмова від мови, на якій потенційний маніпулятор викладає проблему. Не приймати його мову, його термінологію, його поняття! Переказати те ж саме, але іншими словами, уникаючи всяких ідеологічних, «незрозумілих» категорій. Ми раби слів. Так не треба, аби словами ще і командував той, що «бере нас за глотку» маніпулятор.

Гіперболізація

   Додайте ще такий принцип, як перебільшення. Доведіть пропоновану проблему до абсурду - з'ясуйте головний напрям зусиль маніпулятора. Такий прийом зазвичай викликає особливе обурення, бо проти нього маніпулятор, як правило, слабкий.
   Головна порада - думати. І думати посилено.

Ми в Facebook