kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

Блог

Авторське право в інтернеті

   Про те, що авторське право слабо захищене в Інтернеті, відомо кожному, хто хоч раз розміщував в мережі свої творіння. Фраза "All Rights Reserved" - практично втратила свій сенс, вона пишеться як щось обов'язкове і даремне. Закон України від 9 липня 1993г. "Про авторське праві і суміжних правах" не завжди допоможе в разі незаконного використання створеного вами інтелектуального продукту. Знайти у всесвітній павутині відповідальних за порушення авторських прав інколи досить проблематично.
   Як показує світова практика, індивідуальні проблеми авторів, чиї права порушені в Інтернеті, далеко не єдині у своєму роді. З розвитком Інтернету, правопорушення зростають, та і порушників бачать не в особі окремих осіб або окремих сайтів. Звинувачення обрушуються навіть на пошукові системи.

Зарубіжний досвід


   Пошуковий гігант Google прославився безконечними судовими розглядами. Зовсім недавно французьке видавництво La Marthiniere подало до суду на Google, звинувачуючи компанію не лише в порушенні авторських прав, але і прав на інтелектуальну власність. Виявилось, що Google розмістив на сайті книги і уривки з творів, які захищені авторським правом. У судовому розгляді були задіяні і Google France, і американський холдинг Google Inc.
   За рік до початку судового розгляду Google в рамках проекту Google Print відсканував книги з різних бібліотек світу. У Франції компанія була піддана жорсткій критиці, проте це не вплинуло на подальшу поведінку Google.
   Як тут не процитувати офіційну заяву Міжнародної асоціації бібліотечних установ, прийняту на 62-ій конференції в Пекіні ще в 1996 році: "Переваги нових технологій мають бути доступні всім - громадськості, правовласникам і бібліотечним працівникам. Інформація має бути доступна незалежно від використовуваного формату. Законодавство про охорону авторського права стимулює інтелектуальну діяльність і не повинно обмежувати доступ до інформації і до ідей. Ідеї, що містяться в електронній інформації, мають бути доступні не лише тим, хто здатний заплатити за її використання. Відсутність чіткого визначення прав бібліотекарів і користувачів інформації, що не зачіпають, проте, законних інтересів власників авторського права, може поглибити розділення на багатих інформацією і бідних інформацією."
   Отже Google, можна передбачити, працював на благо простого користувача, хоча судова ухвала була винесена не в його користь.
   Керівник групи по інтелектуальній власності найбільшого в Росії медійного холдингу ВАТ "Газпром-медіа" Павло Савіцкий підкреслює неоднозначність питань, пов'язаних з авторським правом:"В світі правове регулювання відповідальності пошукових систем за порушення прав володарів контента не цілком одноманітно. Спершу, потрібно зрозуміти, про які права йде мова, адже в інтернеті можуть розміщуватися вірші або проза, фонограми, фотографії, карти, описи винаходів, пропозиції про продаж товару і безліч інших видів інформації. Не все з перерахованого захищається авторським правом, а рівно і не у всіх країнах дане право діє однаково. В той же час, можна знайти загальний підхід до оцінки порушення, незалежно від вигляду порушуваних прав. Незважаючи на вигляд права, завжди існують порушник і правовласник. Якщо хто-небудь отримує прибуток за рахунок самовільного використання "чужого" об'єкту, ці дії можуть вважатися незаконними, і все залежить від об'єму прав на цей "чужий" об'єкт".

   Два роки тому порнографічна фірма Perferct 10 Inc. звинуватила Google Inc. у порушенні авторських прав, оскільки пошукова система виводила в результатах пошуку заслання на сайти, які незаконно використовували фотографії Perfect 10. "Але дозвольте, - скаже багато хто, - лише використання зображення з інших сайтів не порушує закон"! Незаконним є використання чужої інформації в комерційних цілях, в цьому і була звинувачена компанія.
   Коли найближчий конкурент Google, компанія Yahoo, офіційно оголосила про плани формування власної цифрової бібліотеки, то були враховані всі недоліки, які допустив Google. Yahoo неодноразово робила заяви, що бібліотека "поважатиме інтереси авторських прав".

Український досвід

  Україна  в цьому питанні просто ідеальна. Жодного прецеденту. Невже українські пошукові системи такі бездоганні? Швидше за все, до України модна хвиля судових розглядів з пошуковими системами ще не дійшла, та і в законодавстві така відповідальність не передбачена.
   "Мені здається, що в Україні питання про відповідальність пошукової системи за "виявлення" в глобальній мережі твору, що охороняється, або іншого об'єкту прав повинне вирішуватися в кожному випадку окремо, з врахуванням оцінки необхідності і достатності передбачливості власників пошукової системи, а також їх провини і розміру заподіяного збитку, - вважає Павло Савіцкий. - Наприклад, якщо система "зламуватиме" захищені мережеві бібліотеки, що вимагають оплати за прочитання творів, то такі дії явно слід було б віднести до правопорушень. В той же час, якщо власники пошукової системи уклали відповідний договір з мережевою бібліотекою, яка (як передбачає власник пошукової системи) має договори з авторами, - такі дії мінімізують ризик відповідальності власників пошукової системи за порушення прав авторів".
Проте президент юридичної фірми "Інтернет і право" Антон Серго дотримується іншої думки:"Будь-яке використання об'єкту авторського права вимагає згоди його правовласника. Пошукові "системи" використовують твори без якого-небудь узгодження (юридично). Відповідальність в Україні можлива, але доки прецедентів не було".
У своїй же однойменній книзі автор підкреслює: "Вітчизняні пошукові машини здійснюють безперервний "перегляд" українського сегменту мережі Інтернет з обробкою і накопиченням інформації. Невелика законодавча підтримка пошукових систем дозволила б їм стати тим засобом, за допомогою якого можливо було з "автоматизованої інформаційної системи" отримувати документи, що мають юридичну силу, в спрощеному порядку. Реалізація такого проекту вирішила б багато проблем."Ми в Facebook